01neuville.jpg Oλοκληρώθηκε και το Golden Stage Rally το οποίο πραγματοποιείται στα πλαίσια του Rally Cyprus για το IRC που όμως πρόκειται για έναν εντελώς διαφορετικό αγώνα. Και η ονομασία του, του πάει γάντι καθώς τα χρηματικά έπαθλα ξεπερνούν κάθε προσδοκία με τον νικητή της κάθε κατηγορίας να κερδίζει 10.000 ευρώ και τον νικητή της γενικής κατάταξης 30.000 ευρώ! Η ε.δ. που επελέχθει για φέτος ήταν διαφορετική από την περσυνή, 19.43 χλμ σε μήκος, με μικτό οδόστρωμα, και συνάμα πολύ πιο γρήγορη, απαιτητική και γιατί όχι και πιο "τρομακτική" καθώς αρκετοί από τους συμμετέχοντες δήλωσαν ότι σε αρκετά σημεία το ένιωσαν αυτό. Μεγάλοι νικητές, μετά από μια κυριολεκτικά πάνω από τα όρια οδήγηση, οι Neuville-Gilsoul με το Peugeot 207 S2000 της Peugeot Belgium/Luxembourg.

Όσοι τυχεροί παρακολούθησαν σε ζωντανή μετάδοση τον αγώνα μάλλον θα πρέπει να εντυπωσιάστηκαν από την οδήγηση του Βέλγου, που ήταν και τυχερός καθώς τουλάχιστον σε 2 σημεία υπερέβαλε εαυτόν, ενώ όπως παραδέχτηκε στον τερματισμό, οι σημειώσεις του για την ε.δ. αποδείχτηκαν αρκετά αισιόδοξες!

Οι μόνοι που κατάφεραν να μείνουν κοντά στους Βέλγους ήταν οι Hanninen/Markkula με το εργοστασιακό Skoda Fabia S2000 που πίεσαν και αυτοί πολύ αλλά τελικά τερμάτισαν 6'' πίσω από τους νικητές.

3οι ταχύτεροι, το έταιρο εργοστασιακό πλήρωμα της Skoda, οι Kopecky/Dresler που όμως τερμάτισαν 32''3 πίσω από τους νικητές.

Νικητές στην κατηγορία Production αναδείχτηκαν οι Θωμάς/Λοϊζίδης με το Mitsubishi Lancer RS Evolution IX εμπρός από τους Παντελή/Παντελή με ίδιο αυτοκίνητο.

Στην κατηγορία 2WD επικράτησαν οι Raoux/Magat με το Renault Clio R3 εμπρός από τους Puskadi/Godor με Honda Civic R3.

Στα παραλειπόμενα του αγώνα, οι αρκετές ελλείψεις στις συμμετοχές σε σχέση με το αγώνα του IRC. Oι πρωταθλητές Mikkelsen/Floene αποφάσισαν να μην συμμετέχουν καθώς θεώρησαν ότι δεν ήθελαν να κουράσουν τους μηχανικούς τους με εξτρα 5 ώρες δουλειάς στο αυτοκίνητο για να προετοιμαστεί για το sprint και έμειναν να γλεντήσουν τον τίτλο τους όλοι μαζί μέχρι νωρίς το πρωί. Έτσι αρκετοί απογοητεύτηκαν καθώς περίμεναν πως και πως την μεγάλη αυτή κόντρα με τους 2 πρώτους στο sprint χωρίς την βαθμολογική πίεση! Επίσης δεν ξεκίνησαν οι Al Attiyah/Bernacchini καθώς δεν υπήρχε 2ος κινητήρας στην ομάδα με την εγκατάλειψη του Σαββάτου, οι Loix/Miclotte καθώς ο συνοδηγός έπρεπε να φύγει για Αγγλία το πρωί της Κυριακής γιατί συμμετέχει στο Wales Rally GB με τον Kuipers και τα 2 Fabia S2000 της Skoda Deutshland για άγνωστο λόγο.