Back to Top
 
 
Επάνοδος του R40 με μεταφορά σε νέα πλατφόρμα (19 Μαρ 2017)

Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς λειτουργίας, η πλατφόρμα στην οποία στηρίζεται το R40 και το φόρουμ μας ανανεώθηκαν στην τελευταία τους έκδοση. Έτσι θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε με τις τελευταίες ευκολίες που προσφέρουν οι νέες εκδόσεις της πλατφόρμας και για τα επόμενα 10 χρόνια :)

Ενδιαφέρεται κανείς για χωμάτινα σπριντ στη Β.Ε. ?

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4705 από otsi
Νικο μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα και επετρεψεμου να διαφωνησω καθετα με οτι λες.Εχεις ασχοληθει με τους χωμ.αγωνες και με προετημασια χωμ αγωνιστικου?Γιατι απο τα λεγομενα αν κρινω μαλλον οχι.Εδω δεν προσπαθουμε να παρουσιασουμε κατι καλο για να το πουλησουμε αλλα να δουμε τα προβληματα και τις δυσκολιες ενος τετοιου εγχειρηματος για την Β.Ελλαδα που μπορει να διψαει για χωμα αλλα υπολειπεται σε υποδομες στελεχων και αγωνιστικων που θα μπορουσαν να δωσουν την σπιθα για να ξεκινησει ενας αγωνας.Και οσο για το κοστος χρησης ενος χωμ. αγωνιστικου σε σχεση με ενα ασφαλτινο οποτε θες τα βαζουμε κατω και τα μετραμε.ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4706 από nik
Ο πρώτος μου αγώνας ήταν χωμάτινος (Θερμαικού πριν πρωτοκαταργηθεί) με Starlet όπου και τερμάτισα χωρίς προβλήματα. Η προετοιμασία είχε γίνει από φίλους.
Μετέπειτα συμμετείχα σε αρκετούς χωμάτινους. Ένας από τους οποίους το Ακρόπολις με Peugeot 106 Rallye 8V νορμάλ. (ούτε μπλοκέ δεν είχαμε).
Όλοι μας λέγανε που πάτε με αυτό...κι όμως τερματίσαμε και ευχαριστηθήκαμε. Ασχοληθήκαμε καθολικά με την προετοιμασία.
Κατόπιν λάβαμε μέρος σε Παλλάδιο (μικτό) ΕΛΠΑ, Θερμαϊκού, Φθιώτιδος....με το Fiesta.
Ναι. το χώμα μπορεί να σου βγάλει περισσότερα προβλήματα. Εάν όμως η επιλογή του αυτοκινήτου είναι έξυπνη και καλά προετοιμασμένο (αναρτήσεις ράψιμο μπλοκέ) τότε οι πιθανότητες μειώνονται ραγδαία. Ακόμη και τα λάστιχα είναι φθηνότερα. Και λόγω διάστασης και λόγω τύπου ελαστικού.

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4709 από otsi
Tοτε Νικο συγγνωμη αλλα μαλλον θελεις να διοργανωσεις αγωνα σε αλλη χωρα γιατι δεν νομιζω να εχεις καταλαβει την σημερινη κατασταση των αγωνων της Β.Ελλαδος.Συγχαρητηρια για την εμπλοκη σου σε χωμ αγωνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4710 από nik
Δημήτρη,
δεν είμαι διοργανωτής και δεν θέλω να διοργανώσω τίποτα. Απλά να βοηθήσω. Την σημερινή κατάσταση την γνωρίζω. Μέχρι και πέρσι είχα ενεργή εμπλοκή στους περισσότερους αγώνες (Βορείου και Νοτίου Ελλάδος) Τους γνωρίζω βέβαια και ως ενεργό μέλος του R40. Αυτην την κατάσταση την δημιουργησαν κάποια άτομα. Αυτοί πρέπει να αποσυρθούν και να δώσουν πραγματικές ευκαιρίες σε νεότερους.

Nikos Koutsmanis | r40
\\\"Η προσπάθεια φίμωσης κάθε διαφορετικής άποψης αποτελεί στάση φασιστική\\\"
www.redfish.gr
rally.redfish.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4718 από otsi
Νικο καλες οι προθεσεις αλλα η οργανωση και η ολοκληρωση για ολα αυτα δεν γινεται απο ενα site ουτε απο γκαλοπ του τυπου (ενδιαφερεται κανεις για χωμ. rally).Στην κοζανη λεμε οτι με πορδες αυγα δεν βαφονται και αν δεν στρωσουμε ολοι τον ποπο μας να βοηθηθουν οι λεσχες δεν γινετε τιποτα.Καλα τα ευχολογια και οι αγνες προθεσεις αλλα αν δεν μαζευτει ο κοσμος στις λεσχες θα ειμαστε μια ζωη να \'χαμε να λεγαμε.Μην τα ριχνουμε ολα στην \'κακουργα κενωνια\'γιατι ολοι ειμαστε υπευθηνοι για την καταντια των αγωνων αυτ.στη Β.Ε. και οσο για τα παιδια αν βρισκουν καινουριες ασχολιες γυρω απο το αυτοκινητο glf στο χερι μας-σας ειναι να τους δειξουμε που ειναι ο συλλογος για να μαθουν πως θα διοργανωσουν-με ολοι μαζι οτι θελεισουν-με.Δεν ειμαι σ\'αυτο το αθλημα γιατι τα κονομαω αλλα γιατι με αρεσει και θελω να προσφερω.Καντε ολοι το ιδιο και μην ρωτατε τι σας προσφερει το αθλημα και οι λεσχες αλλα τι προσφερετε εσεις σ\'αυτα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΑΥΤ.ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 9.00 ΣΤΟΝ Σ.Μ.Α.Κ ΛΙΤΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4721 από glf
οκ, Κουτσμανή, Μαυροδή και υπόλοιποι, το κόβουμε εδώ και θα τα λέμε κάθε πέμπτη στο ΣΜΑΚ, παρατήστε δουλειες κτλ και ελάτε Κοζάνη :laugh:

μα δεν διαφωνεί κανείς ότι πρέπει να μαζέψουν κόσμο οι λέσχες. μακάρι να έχουμε πολύ κόσμο, μακάρι να κάνουμε και drift show, μακάρι να κάνουμε και χωμάτινο σπριντ. ε με αυτό είπα να ξεκινήσω την ΚΟΥΒΕΝΤΑ. οπότε το θέμα είναι αν μπορούμε να τρέξουμε ΚΑΠΟΥ στη Β. Ελλάδα φτηνά και σε... χώμα. τα γραφεία του ΣΜΑΚ που κολλάνε στην κουβέντα δεν καταλαβαίνω.
ας δούμε τα παιδιά στη Νάουσσα που από κλαμπάκι αυτοκινήτου έχουν κάνει πλήρη αναγνώριση σωματείου, έχουν τόσο κόσμο που χάζεψα όταν τους είδα όλους να τρέχουν για την εκδήλωση τους... οκ, ακόμα στην αρχή είναι και αυτοί και θα τα δουν και από την καλή και από την ανάποδη (αν και τώρα είδα ότι υπάρχει.. προιστορία)
αν θες να πιάσουμε κουβέντα για τις λέσχες οκ, αλλά μπλέκουμε συνεχώς την κουβέντα. αν μια λέσχη δεν μπορεί γιατί δεν έχει κόσμο κοιτάμε την επόμενη.
εδώ ολόκληρος ΑΟΘ και φυσικά και η ΛΑΒ δεν έχουν... υποψήφιους!!!!!! για ΔΣ.
εγώ ρωτάω αν υπάρχει κάποια λέσχη που μπορεί να κάνει το πιο φτηνό σπριντάκι.
άμα είναι να πιάσουμε και τον ΑΟΘ στην κουβέντα, να δω που θα καταλήξει.

στην αρχή λέγαμε για το κόστος. οκ, είπαμε μήπως γίνεται και φτηνότερα και ρίχνουμε ιδέες.
μια λες τον Κουτσ αμα ξέρει τι θέλει το χωμάτινο. σου λέει ότι ξέρει.
τώρα πιάνεις τις λέσχες.

Ε ας έρθουν και μέλη από άλλες λέσχες κοντινές! τι να πω ? γι\'αυτό το συζητάμε και καλά κάνεις και θέτεις ζητήματα. . τα Γιάννενα τώρα πια είναι μιαμιση ώρα από δω, το ίδιο και η Θεσσαλονίκη. αν δεν βγαίνει η οργάνωση, να μια ιδέα στα γρήγορα, το Σάββατο δε θα γίνει το ένα σκέλος που έλεγα για να μη χρειαστούν δωμάτια οι κριτές. και ας έρθουν μόνο την Κυριακή. Το Σάββατο ο τεχνικός έλεγχος γίνεται με τους τοπικούς κριτές και βοηθούς.

Εγώ προτείνω κιόλας λύσεις που μου φαίνονται και απλές. Εάν δούμε ότι δεν γίνεται και καλά και φτηνά ε τι να κάνουμε, καταλήγουμε ότι δεν γίνεται και το αφήνουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4722 από johnjohn8
Και γιατί να μην γίνει μια συνδιοργάνωση από 2 ή και 3 λέσχες ή όσες ενδιαφέρονται τουλάχιστον στο επίπεδο των κριτών και των τ.ε.??? ή και ακόμη σε όποιο τομέα άλλο μπορεί ώστε να μπορέσει να μειωθεί το κόστος τουλάχιστον από εκεί....Πάντως για όλα υπάρχει λύση αρκεί να υπάρχει συνεννόηση που δυστυχώς δεν την βλέπω.
Ας γίνει επιτέλους μια συνάντηση με αυτούς που ενδιαφέρονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και τι μπορούμε να πάρουμε από την ΕΘ.Ε.Α.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4723 από glf
α γειά σου. να μια ωραία πρόταση. και ιδίως στην περίπτωση της Νάουσσας είναι και πολύ χρήσιμο αφού έχουν ανάγκη για εμπειρίες αφού έχουν νέο κόσμο.
εγώ θα έλεγα την Κυριακή να μαζευτούμε για έναν καφέ. Να πούμε στη Βέροια ?
Πέφτει μακριά για τους Χαλκιδικιώτες ? Να πούμε Θεσ/νίκη ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4724 από johnjohn8
Όπου θέλετε για καφέ εκτός αν πάμε κάπου για αυτοψία κάποιας ειδικής και μετά θα πάμε να πιούμε καφεδάκι.Τουλάχιστον εγώ είμαι μέσα και φαντάζομαι αρκετά από τα μέλη μας.Πείτε ώρα και μέρος ή εκτός αν το κάνουμε και μετά το ράλλυ ΕΛΠΑ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14 Χρόνια 6 Μήνες πριν #4726 από D.MAVRODIS
Παιδιά θα έλεγα να μην ανακατέψουμε τον αοθ γιατι το τελευταιο ασφαλτινο σπριντ που διοργάνωσε τους στοίχησε 30.000 ευρό όπως τουλάχιστον είχαν δηλώσει στην απονομή του σπρίντ θερμαικού...καλύτερα να μαζέψουμε 45 σίγουρες συμμετοχες και να διοργανώσει έναν αγώνα η κοζάνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: glfrallycardspaskalip
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.418 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ